Athletes from three of Georgetown County's four high schools won individual and team Lower State track and field titles on May 5 and will now have a chance at state titles, as will athletes who finished in the top four in an event at Lower State.

Waccamaw athletes brought home eight individual titles and two relay titles. Tyaisha Edwards won the 100-meter dash (12.69) and the 200-meter dash (25.88); Briley Arnold won the 100-meter hurdles (17.95) and the 400-meter hurdles (1:07.16); Anna Margaret Loftus won the 3,200 meters (12:39.52); Jackson Junkins won the 400 meters (49.26) and the pole vault (11 feet); Bennett Stover won the 800 meters (2:07.84); Arnold, Loftus, Lillian Eddy and Ella Fata won the 4x800 (10:11.67); and Stover, Perrin Jones, Rion Keesee and Junkins won the 4x800 (8:26.11). Junkins was second in the 200 meters and Loftus was also fourth in the 1,600.

Two Carvers Bay athletes are the fastest in the Lower State: Melissa Jefferson (12.03) and Toronto King (10.81) both won the 100-meter dash. Classmate Emmanuel Tatum won the shot put (46 feet). Jefferson was also second in the 200 meters and the long jump, and King and was second in the long jump.

Georgetown's Nyeem Dozier won the long jump (20 feet, 4-1/2 inches) and Timothy Jordan won the shot put (42 feet, 8 inches).

Here are the other Georgetown County athletes who qualified to compete for state titles.

Andrews

Tevin Tisdale was second in the high jump.

Jeremiah Shaw was fourth in the 400 meters.

Carvers Bay

D’Quarius Pressley was fourth in the shot put.

Georgetown

Calvin Thomas was second in the 110-meter hurdles and third in the long jump.

Jza’Nia Grant was third in the 100-meter hurdles.

Tranise Parker was fourth in the long jump.

Dozier, Darius McGirt, Jahbriel Walker and Thomas were fourth in the 4x100.

Waccamaw

Annabelle Scully was second in the 1,600 and third in the 3,200 meters.

Aleah Bromell was second in the shot put.

Jones was second in the 3,200 and third in the 1,600.

Aaliyah Thomas was third in the discus.

Bryson Woodhouse was third in the 110-meter hurdles.

Woodhouse, James Alston, Bradford Thompson and Junkins were third in the 4x400.

Caroline Daniels, Fata, Edwards and Arnold were fourth in the 4x400.

The state championships are May 11-12 at Spring Valley High School in Columbia.